Taylor Co RT 1/4 over Corbin Branch
Fair Condition115 years old90 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.14 Mi East Co RT 1 |
| Carries | Taylor Co RT 1/4 |
| Crosses | Corbin Branch |
| Coordinates | 39.35311, -80.19627 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 33.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1911 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A003 |