Taylor Co RT 7/4 over Br Of Three Fork Creek
Good Condition44 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.01 Mi East Co RT 50/15 |
| Carries | Taylor Co RT 7/4 |
| Crosses | Br Of Three Fork Creek |
| Coordinates | 39.35444, -79.93033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 45.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A066 |