Taylor Co RT 40 over Berkeley Run
Good Condition20 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.25 Mi North US RT 119 |
| Carries | Taylor Co RT 40 |
| Crosses | Berkeley Run |
| Coordinates | 39.33981, -80.03052 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 278.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A088 |