Taylor Co. Rt. 9 over Csx Rr Three Fork Creek
Good Condition10 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.03 Mi E Of US 119 (t) |
| Carries | Taylor Co. Rt. 9 |
| Crosses | Csx Rr Three Fork Creek |
| Coordinates | 39.33944, -80.01714 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 304.5 ft (92.8 m) |
| Max Span | 172.9 ft (52.7 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 1113.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A094 |