US Route 50 over Tygart Valley River Csx
Good Condition25 years old9,800 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.03 Mi East Co RT 40 |
| Carries | US Route 50 |
| Crosses | Tygart Valley River Csx |
| Coordinates | 39.35302, -80.04129 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 861.5 ft (262.6 m) |
| Max Span | 141.1 ft (43 m) |
| Deck Width | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Area | 4122.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,800 (2019) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A079 |