C. R. 11 over Licking Creek
Poor Condition51 years old20 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.17 Mi W Jct CR 11/1 |
| Carries | C. R. 11 |
| Crosses | Licking Creek |
| Coordinates | 39.23629, -79.75097 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 119.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A015 |