C.r. 72/10 over Bull Run
Poor Condition107 years old1 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.15 Mi N. Jct Wv 72 |
| Carries | C.r. 72/10 |
| Crosses | Bull Run |
| Coordinates | 39.19741, -79.72884 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 61.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1919 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A064 |