C. R. 11 over Licking Creek
Fair Condition74 years old20 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.15 Mi E Jct CR 11/1 |
| Carries | C. R. 11 |
| Crosses | Licking Creek |
| Coordinates | 39.23678, -79.74413 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 70.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A016 |