Wv. 38 over Brushy Fork
Poor Condition78 years old700 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.24 Mi. W. Of Cr. 17 |
| Carries | Wv. 38 |
| Crosses | Brushy Fork |
| Coordinates | 39.18653, -79.81542 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 73.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A033 |