Wv 38 over Brushy Fork
Good Condition4 years old700 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.20 Mi E Jct CR 15/1 |
| Carries | Wv 38 |
| Crosses | Brushy Fork |
| Coordinates | 39.18990, -79.81825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.6 ft (20 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 188 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A096 |