CR 15/3 over Hobson Run
Good Condition6 years old5 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.72 Mi W Jct Wv 38 |
| Carries | CR 15/3 |
| Crosses | Hobson Run |
| Coordinates | 39.15535, -79.77412 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 71.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A093 |