Tucker CR 45 over Dry Fork River
Fair Condition89 years old10 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.04 Mi.s.jct.cr.35/16 |
| Carries | Tucker CR 45 |
| Crosses | Dry Fork River |
| Coordinates | 38.98843, -79.53105 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 192.6 ft (58.7 m) |
| Max Span | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 211.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A039 |