C.r. 35/16 over Big Run
Good Condition13 years old100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 1.00 Mi N Jct. CR 45 |
| Carries | C.r. 35/16 |
| Crosses | Big Run |
| Coordinates | 38.99926, -79.52500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.2 ft (14.4 m) |
| Max Span | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 69.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A087 |