CR 43/12 over Mill Run
Good Condition27 years old70 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 1.55 Mi. W. Jct Wv 72 |
| Carries | CR 43/12 |
| Crosses | Mill Run |
| Coordinates | 39.01477, -79.54697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 50.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A069 |