County Route 6 over Sugar Run
Fair Condition39 years old90 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tyler |
| Location | 0.01 Mi. South Jct CR 7 |
| Carries | County Route 6 |
| Crosses | Sugar Run |
| Coordinates | 39.41323, -80.97376 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.5 ft (15.1 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 83.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000048A004 |