County Route 7 over Sugar Creek
Fair Condition41 years old400 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tyler |
| Location | 0.02 Mi. North Jct CR 7/3 |
| Carries | County Route 7 |
| Crosses | Sugar Creek |
| Coordinates | 39.40940, -81.00292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 97.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000048A013 |