County Route 6 over Walnut Run
Fair Condition98 years old90 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tyler |
| Location | 0.48 Mi. North Jct. CR 22 |
| Carries | County Route 6 |
| Crosses | Walnut Run |
| Coordinates | 39.40405, -80.97421 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 48.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000048A003 |