County Route 6/5 over Mckim Creek
Poor Condition106 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tyler |
| Location | 0.03 Mi. South Jct CR 6/7 |
| Carries | County Route 6/5 |
| Crosses | Mckim Creek |
| Coordinates | 39.36277, -81.00510 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 42.7 ft (13 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 70.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000048A008 |