Central Avenue over City Creek
Fair Condition27 years old3,300 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 0.1 Mi N 5th Avenue |
| Carries | Central Avenue |
| Crosses | City Creek |
| Coordinates | 34.10885, -117.21744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 51.5 ft (15.7 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 268.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,300 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54C0690 |