Sth 133 over Br Bullhead Slough
Good Condition76 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 4.5m N Jct Cth K |
| Carries | Sth 133 |
| Crosses | Br Bullhead Slough |
| Coordinates | 43.09528, -90.77192 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 58.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22002300000000 |