Lrd Rosendale RD over Trib Of Big Green River
Good Condition28 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.7m E Jct Cth K |
| Carries | Lrd Rosendale RD |
| Crosses | Trib Of Big Green River |
| Coordinates | 43.07328, -90.80622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 108.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22018300000000 |