Sth 133 over Crooked Creek
Good Condition16 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 7.2m N Jct Cth K |
| Carries | Sth 133 |
| Crosses | Crooked Creek |
| Coordinates | 43.11883, -90.73322 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 70.5 ft (21.5 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 251.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22021100000000 |