Sth 133 over Heiler Creek
Fair Condition75 years old870 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 7.5m N Jct Cth Vv |
| Carries | Sth 133 |
| Crosses | Heiler Creek |
| Coordinates | 42.81532, -90.96603 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.4 ft (10.8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 105.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 870 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22002500000000 |