Lrd Diamond Grove over Br Rattlesnake Creek
Good Condition39 years old32 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.3m S Jct Cth V |
| Carries | Lrd Diamond Grove |
| Crosses | Br Rattlesnake Creek |
| Coordinates | 42.81244, -90.92917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Area | 81.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22009100000000 |