Sth 133 over Kuenster Creek
Good Condition74 years old400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 5.9m N Jct Cth Vv |
| Carries | Sth 133 |
| Crosses | Kuenster Creek |
| Coordinates | 42.79356, -90.97335 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 71.5 ft (21.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 227.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2021) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22003300000000 |