Sth 133 over Blakes Creek
Fair Condition74 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.6m N Jct Cth A |
| Carries | Sth 133 |
| Crosses | Blakes Creek |
| Coordinates | 42.88702, -90.93079 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 282.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22003400000000 |