Lrd Spruce Road over Blake Fork
Good Condition40 years old103 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.1m S Jct Sth 35 |
| Carries | Lrd Spruce Road |
| Crosses | Blake Fork |
| Coordinates | 42.88247, -90.92817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 188.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 103 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22008300000000 |