Ush 61-sth 35 over Platte River
Fair Condition91 years old4,900 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 3.0m N Jct Ush 151 To N |
| Carries | Ush 61-sth 35 |
| Crosses | Platte River |
| Coordinates | 42.64531, -90.64081 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 239.8 ft (73.1 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 804.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,900 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22014400000000 |