Cth C over Lane Creek
Good Condition65 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.1m E Jct Ush 18 |
| Carries | Cth C |
| Crosses | Lane Creek |
| Coordinates | 42.99417, -91.04433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 67.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22004900000000 |