Ush 18-sth 35 over Wisconsin River 01
Fair Condition37 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.0m E Jct Sth 60 To E |
| Carries | Ush 18-sth 35 |
| Crosses | Wisconsin River 01 |
| Coordinates | 42.99726, -91.04950 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.8 ft (67.9 m) |
| Max Span | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 971.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22009400000000 |