Cth C over Markley Hollow Creek
Good Condition27 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.2m W Jct Ush 18 |
| Carries | Cth C |
| Crosses | Markley Hollow Creek |
| Coordinates | 42.98750, -91.06517 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 49.5 ft (15.1 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 179.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22018400000000 |