Lrd Borah RD over Rogers Branch
Good Condition42 years old166 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.8m N Jct Cth K |
| Carries | Lrd Borah RD |
| Crosses | Rogers Branch |
| Coordinates | 42.88783, -90.71656 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.3 ft (19.6 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 154.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 166 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22007600000000 |