Cth K over Grant River
Good Condition33 years old1,166 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.2m W Jct Ush 61 |
| Carries | Cth K |
| Crosses | Grant River |
| Coordinates | 42.87814, -90.73742 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 118.4 ft (36.1 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 353.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,166 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22014200000000 |