Cth C over Br Little Green River
Good Condition41 years old180 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.3m W Jct Sth 133 |
| Carries | Cth C |
| Crosses | Br Little Green River |
| Coordinates | 43.05325, -90.87214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22007900000000 |