Cth C over Br Little Green River
Fair Condition41 years old180 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.7m W Jct Sth 133 |
| Carries | Cth C |
| Crosses | Br Little Green River |
| Coordinates | 43.05489, -90.86342 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22008000000000 |