Sth 133 over Little Green River
Good Condition16 years old630 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 4.1m N Jct Ush 18 To E |
| Carries | Sth 133 |
| Crosses | Little Green River |
| Coordinates | 43.02753, -90.84908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.4 ft (18.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 182.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 630 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 921 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22021000000000 |