Lrd Hill Climb Roa over Mcadam Branch
Fair Condition40 years old824 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.8m N Jct Ush 61 To N |
| Carries | Lrd Hill Climb Roa |
| Crosses | Mcadam Branch |
| Coordinates | 42.64558, -90.57800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 109.3 ft (33.3 m) |
| Max Span | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 396.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 824 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22008700000000 |