Ush 151 NB over Mcadam Br
Good Condition20 years old8,100 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.9m N Jct Cth Hh |
| Carries | Ush 151 NB |
| Crosses | Mcadam Br |
| Coordinates | 42.64394, -90.57678 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 380.6 ft (116 m) |
| Max Span | 126.3 ft (38.5 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 1519.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,100 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22019700000000 |