Ush 151 NB over Blockhouse CR
Good Condition21 years old5,550 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.9 Mi N Jct Cth Hh |
| Carries | Ush 151 NB |
| Crosses | Blockhouse CR |
| Coordinates | 42.65705, -90.57194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 145.0 ft (44.2 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 617.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,550 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22019900000000 |