Cth U over Beetown Branch
Fair Condition45 years old740 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.1m N Jct Sth 81 |
| Carries | Cth U |
| Crosses | Beetown Branch |
| Coordinates | 42.79564, -90.88717 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 151.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 740 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22006200000000 |