Lrd Badger RD over Ush 61/151-sth 35
Fair Condition38 years old660 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.0m E Jct Sth 11 |
| Carries | Lrd Badger RD |
| Crosses | Ush 61/151-sth 35 |
| Coordinates | 42.53549, -90.61155 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 251.6 ft (76.7 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 1004.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 660 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22009700000000 |