Cth T over Big Green River
Good Condition8 years old240 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.2m E Jct Cth K |
| Carries | Cth T |
| Crosses | Big Green River |
| Coordinates | 43.04982, -90.78978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 130.2 ft (39.7 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 397 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22011400000000 |