Sth 81 over Flat Rock Creek
Fair Condition27 years old840 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.4m E Jct Cth Y |
| Carries | Sth 81 |
| Crosses | Flat Rock Creek |
| Coordinates | 42.76761, -90.93598 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 231.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 840 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22014000000000 |