Lrd Central AVE (d over S Fk Flambeau River
Fair Condition47 years old50 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.6m S Jct Sth 70 |
| Carries | Lrd Central AVE (d |
| Crosses | S Fk Flambeau River |
| Coordinates | 45.87236, -90.42094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 264.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50003400000000 |