Lrd Balsam ST over S Fk Flambeau River
Good Condition28 years old290 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.2m E Jct Sth 13 |
| Carries | Lrd Balsam ST |
| Crosses | S Fk Flambeau River |
| Coordinates | 45.87847, -90.41661 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 283.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 290 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50007000000000 |