Sth 182 over North Fork Flambeau Rive
Good Condition9 years old3,800 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.3m E Jct Sth 13 |
| Carries | Sth 182 |
| Crosses | North Fork Flambeau Rive |
| Coordinates | 45.93413, -90.44651 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 282.2 ft (86 m) |
| Max Span | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 1221.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,800 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50008200000000 |