Lrd Ten Crossing R over Little Jump River
Good Condition35 years old41 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 3.3m N Jct Sth 86 |
| Carries | Lrd Ten Crossing R |
| Crosses | Little Jump River |
| Coordinates | 45.48972, -90.33144 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 48.2 ft (14.7 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 116.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50005500000000 |