Lrd Morner RD (dea over South Fork Jump River
Good Condition33 years old20 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 2.2m W Jct Sth 13 |
| Carries | Lrd Morner RD (dea |
| Crosses | South Fork Jump River |
| Coordinates | 45.50844, -90.35544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 197.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50006300000000 |