Lrd Prentice RD over Douglas Creek
Fair Condition97 years old89 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 2.6m S Jct Sth 13 |
| Carries | Lrd Prentice RD |
| Crosses | Douglas Creek |
| Coordinates | 45.50208, -90.29064 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 54.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50008000000000 |