Palm Drive over Carbon Canyon Channel
Good Condition59 years old9,200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.2 Mi. W/o Rose Drive |
| Carries | Palm Drive |
| Crosses | Carbon Canyon Channel |
| Coordinates | 33.88324, -117.84733 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.3 ft (7.1 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Area | 172.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,200 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0299 |